Media społecznościowe na zdrowo

Nie będzie przesadą powiedzieć, że media społecznościowe w mniej niż dekadę całkowicie odmieniły sposób, w jaki żyjemy. Otworzyły przed szeroką pulą odbiorców ogrom możliwości, które wcześniej były niedostępne. Wystarczy jakiekolwiek urządzenie, które ma możliwość połączyć się z internetem. 

Oddziałują na to, jak spędzamy czas i jak się komunikujemy. Za ich pomocą możemy zrobić zakupy, znaleźć pracę, zbudować biznes od podstaw, znaleźć nowych przyjaciół czy partnera. Wszystko to dostępne na wyciągnięcie ręki w paru niewielkich ikonach na naszych telefonach.

Stały się jedną wielką kopalnią perspektyw, ale także i zagrożeń. Bez litości pożerają nasz czas, a nieraz i też dobre samopoczucie. Według naukowców nawet 38% osób korzystających regularnie z mediów społecznościowych wykazuje objawy depresji. 

Jak więc używać ich mądrze?

  1. Kontroluj czas, jaki spędzasz w mediach społecznościowych

Ile czasu dziennie swojej uwagi poświęcasz mediom społecznościowym? Jak bardzo wartościowy jest to czas? Czy tracisz coś przez to? Na każdym smartfonie w ustawieniach możesz sprawdzić ile czasu spędziłeś przed ekranem, a także zobaczyć jak on się rozkłada w podziale na aplikacje. Możesz również ustawić dzienne limity. Oczywiście nie jest to kompleksowe rozwiązanie, ponieważ z platform społecznościowych możesz korzystać również na komputerze. Świadome kontrolowanie swojego czasu zależy głównie od samodyscypliny, ale powyżej wspomniane opcje mogą okazać się bardzo pomocne.

  1. Zrób porządki  

Tak jak porządkujesz raz na jakiś czas swoją szafę, wyrzucając rzeczy, z których nie korzystasz, a które jedynie zawadzają, tak samo zrób porządek z zawartością swoich mediów społecznościowych. Algorytmy zaprojektowane są tak, że najczęściej podrzucają tam to na co reagujemy, czyli to co uważają, że my uznajemy za interesujące, nie znaczy, że jest to dla nas dobre.

Zawieszamy wzrok na wszystkim co wywołuje w nas emocje, a nieraz w szczególności, te nieprzyjemne. Mogą to być zdjęcia koleżanki, za którą nie przepadamy, byłego chłopaka lub dziewczyny, gwiazdy, którą przestaliśmy lubić, czy influencerki, która pokazuje wyidealizowany, często niemający odbicia w rzeczywistości świat.

W każdym z tych przypadków świetnie sprawdza się “unfollow”. W końcu dodanie do obserwowanych to nie wyrycie na kamieniu. Inną możliwością, jeśli nie chcemy, aby ktoś poczuł się urażony lub nie chcemy przestać obserwować tej osoby, jest opcja “wyciszenia”. Wówczas po jej włączeniu przestaną wyświetlać nam się story, rolki, czy posty wyciszonej osoby, a nadal będzie ona przez nas obserwowana. Podobnie działa to także na Facebooku oraz Twitterze. 

  1. Zadbaj o wartościowy content

Zrobiłeś porządki i co teraz? Jeśli posprzątałeś szafę ze starych ubrań, które zawadzały, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Masz teraz miejsce na nowe!

Instagram, Facebook, czy inne media społecznościowe to nie tylko zdjęcia jedzenia twoich znajomych, ich psów, czy kolejne ekskluzywne wakacje jakiejś gwiazdy. To także miejsca, gdzie wielu specjalistów dzieli się swoją wiedzą i pasją. Budują swoją markę osobistą, a przy okazji tworzą ciekawy kontent, który jest dostępny dla każdego zainteresowanego. Interesujesz się gotowaniem? Znajdź profile kulinarne odpowiadające twoim kubkom smakowym. Chcesz poszerzyć swoje zdolności językowe? Jest wiele profili, które udostępniają świetne podpowiedzi i pomagają poszerzyć umiejętności. Znajdziesz coś praktycznie z każdej kategorii.

Pamiętaj, tylko aby przed “follow” (a także i później) dobrze zweryfikować profil takiego eksperta! Sprawdź, czy rzeczywiście zna się na tym o czym mówi, aby nie wrzucać sobie do głowy szkodliwych, mylących treści. 

  1. Wyjdź poza swoją bańkę 

Przed erą cyfrową ludzie zwykle otaczali się swoimi znajomymi, którzy, z oczywistych powodów, mieli podobne zainteresowania i poglądy. Dzisiaj, pomimo, że mamy dostęp do szeregu różnych informacji i treści, nadal to robimy. Po prostu lubimy trzymać się swojej strefy komfortu, a algorytmy jeszcze bardziej temu sprzyjają. Są tak zaprogramowane, aby jak najdłużej zatrzymać nas w aplikacji. W końcu monetyzują nasz czas.

Na Instagramie wprowadzane są powoli funkcje, które raz na jakiś czas mają przedstawiać użytkownikom treści, spoza ich bańki zainteresowań. Osobiście uważam, że będzie to jedna z najkorzystniejszych nowości. 

Tak więc zadanie dla Ciebie na najbliższe dni! Krok po kroku zorganizuj swoje media społecznościowe, aby służyły Tobie, nie Ty im 😉

Dodaj komentarz